Holowanie auta

Samochody przemierzające codziennie polskie drogi nie należą do najmłodszych – średnia wieku typowego pojazdu to około 15 lat. Nic więc dziwnego, że wiele z nich ulega różnym awariom. Mnóstwo usterek, choćby takich jak przepalona żarówka czy ubytek płynu chłodniczego kierowca jest w stanie naprawić samodzielnie. Niektóre jednak wymagają bardziej specjalistycznej pomocy – włącznie z holowaniem. Warszawa, Poznań, Kraków – to właśnie w wielkich miastach najłatwiej jest znaleźć firmy dysponujące sprzętem przeznaczonym do tego typu zadań. Co warto wiedzieć na temat całej procedury holowania?

Co jest niezbędne do holowania?

Kiedy nasz pojazd odmawia posłuszeństwa, a my kompletnie nie wiemy, dlaczego, najlepiej zadzwonić do firmy zajmującej się auto holowaniem lub skorzystać z pomocy innego kierowcy, dzięki któremu odstawimy pojazd na najbliższy parking albo do warsztatu.

Nie jest to najlepszy moment, aby zastanawiać się nad tym, czy mamy odpowiednie wyposażenie potrzebne do bezpiecznego wykonania takiego zadania. Dlatego też warto zawczasu wyposażyć samochód w linę. Dla aut o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony idealnie nada się wersja syntetyczna o długości 4-6 metrów. Możesz kupić ją na każdej stacji benzynowej za kilkadziesiąt złotych.

Niezbędny będzie także trójkąt ostrzegawczy, ale jest on obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu, zatem z łatwością znajdziesz go w bagażniku. Innym wartym uwagi elementem są kable rozruchowe, które sprawdzą się w sytuacji, kiedy akumulator ulegnie rozładowaniu. Przypominamy, że jest on niezbędny do włączenia świateł, te z kolei muszą w holowanym aucie działać – w innym wypadku samochód musi podróżować na lawecie.

Jak przygotować auto do holowania?

Pierwszą czynnością powinno być umieszczenie trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie auta tak, aby był on widoczny dla innych kierowców nadjeżdżających z tyłu. Holowanie w każdych warunkach wymaga włączenia świateł pozycyjnych. Nigdy natomiast nie wolno używać w tym celu świateł awaryjnych.

Linę trzeba założyć tak, aby nie doszło do jej wyczepienia. Dodatkowo – należy to zrobić w odpowiednim miejscu: na haku lub uchu holowniczym. Jeżeli Twój samochód nie ma ucha lub haka – poszukaj miejsca z zaślepką i tam umieść ten element.

ABC bezpiecznego holowania

Podstawą bezpiecznego holowania jest maksymalne skupienie obu kierowców. Samochodem uszkodzonym powinna kierować bardziej doświadczona osoba. Oto, o czym jeszcze należy pamiętać:

  • lina powinna być zawsze napięta – to ważne zwłaszcza w czasie ruszania,
  • wszelkie manewry powinny być sygnalizowane przez oba pojazdy,
  • tandem holowniczy powinien zawsze poruszać się skrajnie prawym pasem, o ile jest to możliwe,
  • znajdujący się z tyłu pojazd holowany powinien zawsze hamować mocniej, dzięki czemu lina pozostanie napięta,
  • warto, by holowanie odbywało się na mniej uczęszczanej drodze o mniejszym natężeniu ruchu,
  • należy zachować szczególną ostrożność w przypadku przejść dla pieszych, aby nikt nie wszedł w przestrzeń między autami,
  • do holowania nadają się tylko pojazdy z ręczną skrzynią biegów, gdyż automatyczne mogą ulec dodatkowej awarii,
  • kierowcy powinni zachować między sobą łączność na wypadek awaryjnego hamowania,
  • holować wolno z prędkością nie większą niż 30 km/h w obszarze zabudowanym i nie większą niż 60 km/h poza nim,
  • nie można w ten sposób transportować samochodu z niesprawnym układem hamulcowym albo kierowniczym, z przyczepą lub naczepą oraz znajdującego się na autostradzie – chyba że w tym ostatnim wypadku holowaniem zajmuje się specjalistyczny, uprawniony do tego pojazd i tylko do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

Co zrobić, kiedy samochód nie może być holowany na linie?

Jeżeli układ kierowniczy lub hamulcowy jest uzależniony od pracy silnika albo został uszkodzony, nie wolno holować takiego pojazdu na linie. W takim wypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest laweta. Na Bemowie w Warszawie, czyli w dzielnicy położonej niedaleko zjazdu z drogi ekspresowej S8, jak również w innych częściach miasta znajdziesz firmy świadczące usługi holowania samochodów specjalnie przystosowanymi do tego typu zadań pojazdami. Samochód, który holuje, powinien być zawsze wyposażony w światło ostrzegawcze koloru żółtego umieszczone na dachu pojazdu.

Warto rozważyć też tę opcję także wtedy, kiedy holowanie na linie jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, np. z powodu braku doświadczenia.

5/5 - (1 vote)

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/server063189/ftp/emoto/wp-content/themes/the-next-mag/inc/libs/tnm_core.php on line 746

Zakup sprawdzonego samochodu używanego – czy naprawdę jest o to tak ciężko?

Poprzedni

Jak skutecznie przeprowadzić naprawy blacharsko-lakiernicze po wypadku samochodowym

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka